Агритоп отново е няколко стъпки пред всичко, което се случва в животновъдния сектор, като представя иновации, които не само улесняват, но и революционизират ежедневието на българските фермери. На изложението АГРА 2025 в Пловдив, компанията за поредна година представи водещи решения в областта на роботизацията и дигитализацията, които вече са част от ферми в България.
Николай Стефчов, управител на фирма Агритоп
Здравейте! Агритоп има удоволствието отново да бъде основен изложител на АГРА 2025. Сред нас са най-добрите ни и силни партньори, с които работим от дълги години. Те представят новите решения и тенденции в животновъдстовто в Европа и въобще в целия свят. Научават ни на новите технологии, които ние от миналата година вече внедряваме успешно и в България за контрола и мениджмънта на фермите.
При нас всеки момент ще пристъпи нашия приятел и представител от DeLaval, който от дълги години е в компанията. С него очакваме успешно договорените специални условия да приложим в българските ферми с роботите за доене.
Роботите за доене или технологичната революция във фермери
“Партньорството ни с Агритоп започва преди 20 години. Тази година имаме голям етап в нашето развитие, тъй като те стартират въвеждането на робота за доене VMS на българския пазар.
Роботите за доене VMS на DeLaval са по-добри от всякога и променят изцяло работата в млечните ферми. Робота за доене изисква различен подход от гледна точка на обслужването и различно ниво на познания. Затова подготвяме това лансиране много внимателно и обучаваме персонала на Агритоп до най-високото ниво”, каза Endre Kiss, териториален мениджър продажби в DeLaval.
Освен роботите за доене съществуват още много технологични решения, които също могат да улеснят работата на животновъдите.
„Днес на пазара има широка гама от различни роботи и системи, които улесняват живота на фермерите. Но все пак роботът не е машина, която върши всичко сама, без никаква поддръжка, трябва да се използва като инструмент и тогава ще бъде успешен.
Днес фермерите могат да използват и роботизират ефективно храненето и почистването на тора. Например с роботите за прибутване на храна, фермерът ще бъде сигурен, че ще има постоянно фураж пред кравите, което повишава консумацията на храна и в крайна сметка увеличава млеконадоя.
Второто много популярно решение е роботът за почистване на пода. Разбира се все още се използват и стандартни скрепери, които съществуват от 30–40 години. Но и те се развиват, за да бъдат „интелигентни“. Ние предлагаме система за управление на скрепери, която е програмируема и може да комуникира с други устройства.
Трета и много ключова автоматизация е система за автоматично смилане и разпределение на слама Strohmatic (Щроматик). Тя наистина спестява много време и труд на фермера. Всичко, което той трябва да направи е да постави цялата бала в приемното, което автоматично я нарязва и разпределя. Освен това се спестява до 50% от сламата. Тази система е вече добре позната на българските фермери", обясни Martin Prissnitz, директор продажби в Schauer Agrotronic.
Гъвкави решения за модерни ферми
Разговор с дългогодишният партньор на Агритоп Томас Фритше.
„Нашите иновации за животновъдни ферми не са просто оборудване, а интелигентни решения. Проектираме сгради, които не само подобряват климатичните условия за животните, но и ги правят по-продуктивни.
Климатът в сградите е много важен фактор, Агротел предлага Автоматизиране на процеса с ветрозащитни щори с датчици за пълен контрол.
Освен това доста често в последните години с Агритоп доставяме гъвкави сгради за говедовъдството, за угояване на животни като и за складови помещения за машини и слама. Всичките наши конструкции могат лесно да се демонтират и преместят на друго място. Освен това, дължината им може да се варира според нуждите – от 4 до 60-80 метра. Друго важно предимство е, че използваме специално фолиа за покриване, които осигуряват оптимален вътрешен климат. Става дума за нашите богенхалета за селско стопанство. Белите отразяват топлината, като така се предотвратява прегряването на помещенията, а животните се чувстват комфортно в светла и проветрива среда. Това ни позволява да отговаряме на изискванията на Европейския съюз, което прави тези съоръжения допустими за субсидиране.
Агритоп допълва нашите конструкции с автоматизирани системи за хранене, като например фуражни хранителни ленти. Това значително подобрява продуктивността, позволявайки с минимален персонал да се отглежда голям брой животни при оптимални условия“, каза Томас Фритше, експерт в проектирането и технологичното оборудване на ферми в Германия и България.
Всички автоматизирани и роботизирани решения, предлагани от Агритоп, са взаимосвързани, работейки в синергия, могат да превърнат вашето стопанството в напълно дигитална ферма. Това позволява управление с минимална човешка намеса, като оптимизира процесите и осигурява по-голяма ефективност и продуктивност.
Мощни машини за големи задачи: Weidemann в България
„Със своите телескопични товарачи, Weidemann е част от бъдещето на фермите, които работят с висока интензивност. Нашите компактни товарачи се фокусират върху животновъдния сектор. Те са идеални за работа в обори и извършване на всички необходими дейности там. Имаме и компактни телескопични товарачи, които изпълняват сходни задачи, но с по-голям обхват. Освен това предлагаме и големи телескопични товарачи, осигуряващи ефективни решения за обработка на материали.
Агритоп ни помага да предложим на българските фермери точно тези решения – бързи, мощни и ефективни машини за земеделие и животновъдство", заключи Alexander Haus, Мениджър пазарно развитие в Weidemann GmbH.
Повече информация за всички продукти и машини можете да получите от Агритоп ООД.