Важно: Калибрирахте ли пръскачките?

Важно: Калибрирахте ли пръскачките?

Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) изисква удостоверение и знак за преминала проверка за техническа изправност на оборудването за прилагане на продукти за растителна защита (ОППРЗ). Ако няма такива документи, може да се стигне до санкциониране на стопаните. 

 

В помощ на фермерите Трактор.БГ изпрати въпроси до ДФЗ във връзка с т.нар. калибриране на пръскачките, процес, който се изисква според Наредба № 5 от 3.02.2016 г. за периодичните проверки на оборудването за прилагане на продукти за растителна защита.

 

По кои интервенции и екосхеми се изисква представянето на документ за преминала техническа проверка на оборудването?
 

При проверка на Законоустановените изисквания за управление (ЗИУ) и в частност ЗИУ 8.3. Изискване за периодични проверки (инспекция) за техническа изправност на оборудването за прилагане на ПРЗ фермерите трябва да предоставят подобен документ. ЗИУ 8.3 е базово за следните екосхеми и интервенции:

 

-    Екосхема за намаляване използването на пестициди (ЕКО –НИП)
-    Биологично растениевъдство (БР)
-    Подпомагане отглеждането на сортове, устойчиви към климатичните условия чрез практики за интегрирано производство (СИП)
-    Насърчаване отглеждането на устойчиви сортове (СККУ-2)
-    Насърчаване използване на култури и сортове, устойчиви към климатичните условия (СККУ)

 

Кои са валидните документи, които трябва да предоставят земеделските стопани във връзка с калибрирането на оборудването за прилагане на ПРЗ? 
 

Всяко физическо или юридическо лице, собственик на регистрирано оборудване за прилагане на продукти за растителна защита (ОППРЗ), или упълномощено от него лице, е длъжно да представи оборудването за проверка съгласно графика по чл. 2, ал. 2, т. 2 от Наредба №5 от 3.02.2016 г. за периодичните проверки на ОППРЗ.

 

При периодичната проверка собственикът на регистрираното ОППРЗ или упълномощеното от него лице представя документите:

 

-    Свидетелство за регистрация на ОППРЗ;
-    Свидетелство за правоспособност за работа с техниката на лицето, представящо ОППРЗ за проверка;
-    Сертификат за обучение по чл. 83 от Закона за защита на растенията на лицето по т. 2;
-    Документ за платена такса по тарифата по чл. 17, ал. 1 от Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника.

 

Когато не са установени неизправности и/или несъответствия на оборудването, екипът извършил периодичната проверка съставя протокол и издава удостоверение техническа изправност. Върху машината се поставя траен знак, а след изтичането на срока на валидност, обозначен върху знака, оборудването може да се използва само след нова периодична проверка.   

 

Кога стопаните трябва да предоставят нужните документи - при заявяване на участие по дадена интервенция/екосхема или при проверка на място?
 

При проверката на място се изискват:


•    Удостоверение за техническа изправност съгласно приложение № 7 от Наредба №5 от 3.02.2016 г или 
•    подадено заявление със входящ номер за включване в график за извършване на технически прегледи  от  съгласно приложение №1 до центровете за изпитване и сертифициране към МЗХ (чл. 4 ал.2 от Наредба № 5 от 3.02.2016 г.)

 

Стопаните трябва да имат предвид, че поради наличието на само два центъра за техническа проверка на пръскачките - в Русе и Пловдив, от ДФЗ приемат като валиден документ и предоставянето на заявление с входящ номер за включване в графика за прегледи. Проверката може да бъде извършена на място в стопанството, като тя трае между 90 и 120 минути. 
 

Анализът на проверките за 2023 г. по ЗИУ 8.3 показва, че има установени неспазвания, казват от ДФЗ. 

 

Съгласно Наредба № 5 новите пръскачки трябва да се проверяват до 5 години след закупуването му, като до 2020 г. оборудването е трябвало да бъде проверявано на всеки 5 години, а след 2020 г. се въвежда изискване за проверка на всеки 3 години. 

 

Към края на 2023 г. регистрираното оборудване за прилагане на препарати за растителна защита е близо 3500 машини. 

Добави коментар